Můj doslov


Další kniha je za námi.
Myslím, že po všem tom zdržování se u posledních dvou knih (nebo možná i více, ehm ehm), nikdo z nás nečekal, že SAOP2 půjde tak dobře (a rychle). Částečně to bylo možná tím, že jsem si dlouhou dobu myslela, že je těch částí celkem asi 14, takže jsem měla pořád pocit, že toho zbývá hodně; částečně tím, jak moc mě to bavilo.

Vrátit se do Aincradu, přemýšlet nad ozvláštňováním jazyka, když mluvili Kibaó a Kizmel (a že ta ozvláštnění byla dost rozdílná), popisovat roztomilé žárlivé scény mezi Kiritem a Asunou (ačkoli ji nepovažuji za best girl, tou je jednoznačně Leafa). To všechno mě moc bavilo, stejně jako představa, že se díky tomu brzy dostaneme k SAOP3, jehož čtení mě bavilo více než SAOP2. Podle výsledků ankety se teď sice pustím do 12. knihy, ale SAOP3 bude následovat hned po ní. A že je na co se těšit!

Teď ale zpět k SAOP2. Překládat ho byla zábava z výše uvedených důvodů, ale občas to taky byla dost nepříjemná záležitost. Spousta bojů (hlavně ten dlouhý proti Mortemu) mi od ruky moc nešla. Ale ačkoli vymýšlet už páté synonymum pro úder/ránu/jánevímco mi drásalo nervy, jeskyně pavoučí královny byla opravdovým hororem. Pavouci prostě nepatří mezi má oblíbená zvířata a k mé smůle jsem musela pavouky v této knize dohledávat, neboť slovníky je neznají, přes google (kde se zákonitě objeví po straně i obrázky). Dalších pár nocí jsem se budila hrůzou ze spaní... pokud jsem tedy vůbec usnula.
Ale co bych pro vás neudělala. Jedinou mou útěchou je, že v knize 12 žádný pavouk ne... a sakra. Je. Na podrobnosti si však budete muset chvíli počkat. První část sedmé kapitoly, která zabírá zhruba polovinu dvanácté knihy (ano, zase jsou to jen dvě kapitoly), je totiž celkem dlouhá. A naprosto nevhodná na dělení, plná dlouhého vysvětlování. Než ji tedy publikuji, můžete se těšit na nějaké „drobečky“ z Memory Defrag, odkud toho nepřidávám zdaleka tolik, kolik bych chtěla. Rozhodla jsem se totiž, že nebudu překládat příběhy týkající se postav z her, které málokdo z vás zná (Rain, Seven, Premiere a další), anebo postav, které tam mají trochu jiný příběh než v hlavní sérii (například Eugeo, ale i holky jako Asuna a Liz v GGO). Můžete se však těšit na příběhy některých hlavních postav SAO (tak třeba Sinon, která u vás v anketě zaválela, Kirita, Asuny či třeba rozkošné Siliky, na kterou mám v poslední době štěstí). A možná nás čeká i další ME, pokud si tedy najdu chvíli času.

Než se s vámi v tomto doslovu rozloučím, chtěla bych poděkovat dvěma lidem, kteří mi se SAO pomáhají. Prvním z nich je Kioshi, kterého mnozí nejspíš znáte z komentářů a který u několika posledních dílů Koncertu dělal korekturu a pomohl mi vychytat různé překlepy a chybky (například mé oblíbené záměny temných a lesních elfů). Snad mu nadšení vydrží i nadále! Druhým je pak Ravenja, který postupně upravuje grafickou podobu barevných ilustrací. Ilustrace s vepsaným textem můžete zatím vidět u prvních pěti knih (a to i s nově upraveným textem), další budou následovat. A bude následovat i nová pdf verze všech knih, a to právě s novými ilustracemi. Starší knihy budou upraveny o něco více, aby odpovídaly nynější terminologii a stylu (ačkoli znovu překládat je jen tak nebudu). Vydání nových pdf zatím odhaduji na konec léta, stejně jako vydání pdf pro knihu 11 (a další, které mezitím vyjdou). Omlouvám se tedy za to, že jsem pdf pro 11. knihu původně slibovala na únor/březen, ale věřím, že se to čekání vyplatí a že kvalita bude mnohem lepší, než je teď.
Na konec chci poděkovat všem z vás, kteří tento blog čtete a svými komentáři mi dáváte energii v překladu SAO pokračovat. Moc děkuji!

Cindy
Duben 2018

Komentáře

 1. Děkuji za tvojí tvrdou práci :-) bez tebe bych se čekání na anime nedožil a v novelách je dost věcí co do anime nedali :-).

  PS: už se těšim na tu 12. knihu ( i když mam SAOP rád tak sem hlavně zvědave, jak to celé skončí :-) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V říjnu to má vyjít, to je už brzy!

   A, no, ten konec se dozvíš dřív z toho anime, ale je fakt, že asi něco vynechají :D

   Vymazat
 2. Děkuju ty poslední kapitoly šli opravdu hodně rychle za sebou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, jak už jsem viděla světlo na konci tunelu... :D

   Vymazat
 3. Určitě pro SAO12 hlasoval ten samý člověk víckrát! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznam :D ,že já to nebyl :D

   Vymazat
  2. Tebe mě ani náhodou nenapadlo podezřívat :DDD

   Vymazat
  3. No, stejně tak mohli někteří víckrát hlasovat i pro SAOP3. Pokud to neudělali, jejich blbost :D

   Vymazat
  4. Ale to bys měla vědět, oskudnten hlas byk"poslán",ne? :DD

   Vymazat
  5. Si myslíš, že to blogspot ukazuje? Haha :D a i kdyby, jak poznám, jestli to poslal ten stejný člověk z jiné ip adresy (sama běžně používám tak 4 + je spousta veřejných wifi), nebo že to byli dva lidé? :D

   Vymazat
  6. Tak já nevím, nemám žádnou takovou stránku..a to tohle taky nevím! :DD

   Vymazat
  7. Stejně to je nejspíš pravda...však všichni víme, že SAOP je lepší! :DDD

   Vymazat
  8. Těch 18 lidí, kteří hlasovali pro 12. knihu, to zřejmě neví :D

   Vymazat
  9. Van Ness : Jako programátor to řeknu asi takhle, napsat script co přesně určí počet hlasujících za jakýchkoliv podmínek, je asi tak stejné těžké jako napsat několik stovek knížek najednou. ( existuje i jednoduchá metoda ale to by se na stránky dostali pouze registrovaný uživatelé s ověřeným emailem což blogspot neumí + i tak by neustále byla možnost jak podvádět :-), neboli žádnej script neni tak dokonalej aby ho člověk s více ip a mailama nemohl obejít). Jinak SAOP mě taky baví víc ale jsem hlavně zvědavej na úplnej konec což bohužel jak je zvykem v anime dost osekaj popřípadě rozdělí do více sezón.

   Vymazat
  10. Díky za vysvětlení :)

   A ono, SAO nekončí spolu s Alicization, bude pokračovat i pak, už jsem i četla prolog k té nové epizodě :D

   Vymazat
  11. Koukam délkou děje brzo překonají i Fairy tail :-), Jinak mam ten dojem, teda jestli si to dobře pamatuju, tak ten co to píše říkal, že se sao dějem chce navázat, až na accel world. Ale teď si nejsem jistej jestli si to pamatuju dobře :-) ( pár indicíjí, že to k tomu směřuje, jsme už měli RATH v Alicization a letos AR v SAO filmu )

   Vymazat
  12. *indicií :D

   A ono to má navozovat dojem, že je to vlastně stejný svět, akorát AW je o něco později (2050, myslím?). V AW anime byl ukázán i Nerve Gear. Oficiálně ale Kawahara někde někdy prohlásil, že hlavní postavy propojené nejsou (řekl to v souvislosti s tím, že fanoušci si mysleli, že je Kurojukihime dcerou Kirita a Asuny).
   A ono... proč by to nenatahoval, když mu to zřejmě dobře vynáší :D

   Vymazat
  13. Neeeee...jen to ne...AW mě vůbec nebavil...:DDD

   Vymazat
  14. Tam než se tímhle tempem čtení dostaneš... :P

   Vymazat
  15. Náhodou...to bude za chvíli :P

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Barkarola pěny, část sedmá

Barkarola pěny, část šestá

Barkarola pěny, část první

Barkarola pěny, část pátá