Doslov

Zdravím, tady Reki Kawahara, autor Sword Art Online: Postup 1.
Ta část postup vám možná připomíná různé věci, ale tady to má znamenat „postupný pokrok“. Ten název jsem vybral, aby reprezentoval pokořování Aincradu kousek po kousku, už od prvního podlaží. Od teď budu používat zkratku SAOP.
Především bych měl vysvětlit, proč jsem se rozhodl tuto sérii psát.
Rád bych zopakoval to, co jsem řekl v doslovu první knihy SAO. Tenhle příběh jsem napsal jako dílo do soutěže Dengeki Novel Award, takže jsem musel příběh zakončit tím, že byla hra poražena, a to už v prvním díle. Později jsem napsal povídky, které příběh Aincradu doplňují (ty jsou v knihách 2 a 8), ale působí spíše jako epizody. Nesoustředí se na všední problémy hráčů, kteří hrou postupují.
Vždy jsem tajně toužil sepsat, jak Kirito a ostatní prošli každým podlažím a porazili jednotlivé bosse. Jen jsem až do teď neměl příležitost. Ale jelikož to teď píšu celé od začátku, objevují se některé problémy.
Největším z nich je ten, jak naložit s Asunou, hrdinkou knih. V předchozích publikacích poznal Kirito Asunu až mnohem, mnohem později. Pokud bych napsal, že Kirito s Asunou na prvním a druhém podlaží spolupracuje, nesouhlasilo by to s tím, co už bylo vydáno.
Dlouho jsem váhal mezi dvěma možnosti – buď že bych se tomu rozporu vyhnul a do Postupu dal jinou hrdinku, anebo bych ten rozpor přijal a už od začátku používal Asunu. Nakonec jsem si musel přiznat, že mi prostě nepřišlo správné mít po Kiritově boku někoho jiného než Asunu. A myslím si, že většina mých čtenářů to cítí stejně. A tak jsem se rozhodl, že se Kirito setká s Asunou.
Samozřejmě si uvědomuji, že někteří čtenáři nebudou chtít přijmout ten rozpor s tím, co bylo vydáno už dříve. To je v pořádku. Udělám, co jen budu moci, aby si volby v této sérii příliš neodporovaly s pozdějšími událostmi. Doufám, že mou nekonzistentnost přejdete a tuhle novou sérii si užijete pro to, čím je.
Když už jsem se teď dostal přes mé obvyklé omluvy, projděme si jednotlivé příběhy.
„Árie za bezhvězdné noci“ je příběh prvního podlaží Aincradu. Navazuje na „První den“, který je v osmé knize hlavní série. Vidíme tu postavy, o kterých byly dříve jen zmínky, třeba Kibaóa, budoucího vůdce Armády, a prodejkyni informací, Krysu Argo. A pak tu máme i staré známé, jako třeba Agila, ještě předtím, než se stal obchodníkem, a Asunu, která je nováčkem ve světě MMO her. Když jsem psal, přišlo mi to jako zvláštní mix nového a starého. Kirito je samozřejmě stále Kirito.
Postup má částečně lépe vysvětlit systém SAO, takže Árie dost dlouho vysvětluje koncept „přepadového boje s bossem“. Doufám, že jste pochopili, že je to veliká skupina o osmi partách, která má každá šest hráčů. Pokud vám to nedává smysl, podívejte se prosím na druhou epizodu anime! Haha.
Příběh druhého podlaží, „Rondo křehké čepele“, nám ukazuje zcela nové tváře. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodl, jestli bude Nezha muž nebo žena. Nakonec jsem došel k závěru, že kdyby byl žena, způsobilo by to řadu novým problémů, a tak jsem si vybral jednodušší možnost a udělal z něj muže.
Chtěl jsem hlavně vysvětlit systém vylepšování zbraní, ale trochu mi to uklouzlo a vyklubal se z toho skoro detektivní příběh o podvodu s vylepšením. V první části příběhu moc boje nebylo, a tak jsem chtěl mít pěkný a záživný boj s bossem. Nakonec jsem tedy přišel s dost ošklivým zvratem už na druhém podlaží hry. Kdyby se to stalo v skutečném MMO, hodil bych flintu do žita!
Tyto dva příběhy tvoří první knihu SAOP. Už mám název pro příběh na třetím podlaží: „Koncert černé a bílé.“ Co se herního systému týče, zaměřím se na téma kampaňových úkolů.
No, když už jsem vás snad trochu nalákal na další knihu, tak bych se měl přiznat k tomu, že si nemyslím, že zvládnu více jak jednu knihu série Postup za rok. Pokud tedy zvládnu dvě podlaží za rok, kdy se dostanu k sedmdesátému pátému podlaží...? Ta myšlenka mě hrozně děsí! Snad se uvidíme u druhé knihy!
A samozřejmě budu pokračovat i s hlavní sérií SAO. Třetí část epizody Alicization, kniha 11, by měla vyjít v prosinci. Kirito a Eugeo budou rozplétat záhady Podsvětí. Přečtěte si to, prosím.
Pokračování SAO také znamená, že tentokrát vynechám Accel World. Moc se omlouvám! Jelikož ale knihy 9 a 10 vyšly krátce za sebou, měl bych se teď dostat zase k obvyklému harmonogramu. Nevím jistě, jak dlouho ještě zvládnu napsat knihu na každý druhý měsíc (popravdě, už teď začínám bláznit)... ale budu se snažit!
Znovu bych chtěl poděkovat mému ilustrátorovi abecovi, že se tak dychtivě pustil do dvou sérií najednou, mému editorovi panu Mikimu, že se tak dychtivě (myslím) pustil do tohohle monstra o pěti stech stránkách, a mému redaktorovi panu Cučijovi, že zvládl vředy (předpokládám), které měl z mých pozdních odpovědí na každou zprávu. A také bych chtěl předat všem, kteří tuhle tlustou knihu dočetli až do konce, svůj největší PÚ bonus vděku!

Reki Kawahara, srpen 2012

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Barkarola pěny, část sedmá

Barkarola pěny, část šestá

Barkarola pěny, část první

Barkarola pěny, část pátá